Ko v trgovini kupimo maline, borovnice, robidnice, jagode, češnje ali včasih celo grozdje, so ti proizvodi pogosto dostopni v manjših plastičnih posodicah, ki so popolnoma prilagojene za opravljanje svoje naloge in sicer, da v sebi obdržijo sadje, a ga ne “zadušijo” in povzročajo prehitrega gnitja, saj imajo, po navadi na dnu, narejene luknjice, ki omogočajo ,da se sadje, ki ga vsebuje ta plastična embalaža za sadje, lahko obdrži v hladilniku ali na pultu še precej dolgo po nakupu. Tu moramo omeniti, da se predvsem obdrži veliko dalj, kot če ga prestavimo v univerzalne plastične posode, ki nimajo prilagojenega dna ali pokrova in v posodi zadržujejo preveč vlage, kar pomeni, da sadje hitreje izgublja svežino.
Četudi nam plastična embalaža za sadje ni pri srcu, mogoče zaradi izgleda ali zaradi prevelike porabe plastike, moramo vseeno upoštevati dejstvo, da je embalaža taka kot je z očitnim razlogom in sicer zato, da je lahko sadje čim dalj v čim boljšem stanju.
Za razliko od embalaže za sadje je embalaža za toplo hrano nekaj, kar skoraj vedno moramo dokupiti
Saj je res, da lahko hrano, tudi toplo, pospravimo v navadno plastično posodico, ki smo jo dobili tu ali tam, te stvari se vedno naberejo, ampak to ne pomeni, da je vsaka plastika primerna za to, da vanjo dajemo toplo hrano.
Če ignoriramo dejstvo, da je embalaža za toplo hrano po navadi narejena tako, da ima tudi izolirne lastnosti, je predvsem omembe vredno, da je taka embalaža narejena tako, da se iz nje ne izločajo nevarne snovi, ko pride v stik z nečem toplim. Poleg tega je embalaža za toplo hrano narejena tako, da ne pušča, kar je nekaj zelo uporabnega za tiste, ki s svojo hrano potujejo vsak dan in jo morajo nosit v nahrbtniku ali torbi.