V današnjem svetu se že dobro zavedamo pomembnosti zdravega načina življenja, zato veliko časa namenimo zdravi prehrani in gibanju. Vse premalo pa storimo za naše možgane, ki so fizično oblikovani za učenje in jih je potrebno uriti vse življenje. Možganska telovadba je priporočljiva vsak dan, tudi med vožnjo z avtomobilom, med gospodinjskimi opravili, pravzaprav lahko vaje za možgane delamo v vsakem trenutku dneva. V kolikor ne poznate vaj za urjenje možganov potem na spletni strani vtipkajte možganska telovadba vaje in našli boste pester nabor takšnih in drugačnih vaj.
Prav v vseh življenjskih obdobjih je potrebna možganska telovadba. Vaje namreč krepijo naše dojemanje, vidno in prostorsko iznajdljivost, strukturiranje, logično sklepanje in besedne spretnosti. Seveda pa se moramo zavedati, da poleg vaj možgani za normalno delovanje potrebujejo energijo, hrano, počitek in primerno skrb. Kako narediti naše možgane čim bolj in čim dlje učinkovite, pa je odvisno od nas.
Metoda VAK je primerna za vsakega otroka
Ljudje smo si med sabo zelo različni in že v obdobju otroštva so prisotne razlike v učenju. Ravno zaradi tega, da je v razredu podajanje vsebin čim bolj učinkovito, se učitelji poslužujejo različnih metodičnih postopkov učenja otrok. Noben učni stil ni napačen ali boljši od drugih. Pomembno je, da z njim dosežemo čim boljše rezultate in pozitivne učne izkušnje. Metoda VAK je eden od modelov stila učenja, ki spodbuja vizualen (V), avditiven (A) in kinestetičen (K) učni stil.
Če želite otroku, s poudarjenim vizualnim načinom učenja, kar najbolje posredovati učno vsebino, potem uporabljajte metode risanja simbolov, slik, grafov, diagramov in tabel. Za otroke, ki raje poslušajo, je pomembno skupno glasno branje, glasno učenje in branje navodil ter učenje v parih. Kinestetični otroci se najraje učijo v gibanju oziroma takrat, ko nekaj aktivno počno. Tako metoda VAK zajame vse učne stile in upošteva celosten razvoj otroških možganov.