Vozniški izpit je osnovno dovoljenje, ki nam omogoča legalno vožnjo z avtomobilom. Za opravljanje vozniškega izpita je potrebno pridobiti nabor znanj o upravljanju vozila, teoriji vožnje v cestnem prometu, skupaj s tem pa še tečaj prve pomoči za pomoč udeležencem prometnih nesreč. Vse potrebne tečaje izvajajo licencirane avtošole, ki velikokrat svoje storitve ponujajo že v srednjih šolah. Tako imajo mladi vozniki precej manj dela z izpitom, saj teoretična znanja pridobijo kar v šoli.
Velika večina mladih voznikov opravi vozniški izpit kmalu po 18 letu starosti. S tem pridobijo dobro osnovo za samostojnost. Vožnja avtomobila namreč omogoča nov nivo svobode, ki ga težko dosežemo z javnim prevozom. Sploh na podeželju, kjer so javne povezave redke, je vožnja avtomobila praktično nujna spretnost, ki jo potrebujemo za kolikor toliko normalno življenje.
Za mnoge ljudi velja vozniški izpit tudi kot neka prelomnica v svet odraslosti. Pridobitev vozniškega izpita po navadi sovpada z zaključkom srednje šole in polnoletnostjo, ko se za mladino nekako začne odraslo življenje. Zato je prav, da se izpita lotimo z vso resnostjo, da ga bomo čim prej opravili. Kasneje pa kandidate čaka še tako imenovana varna vožnja.
Po opravljenem vozniškem izpitu sledi nabiranje izkušenj na cestah. Velika večina inštruktorjev v avtošolah priporoča čim bolj redno vožnjo v prvih mesecih po opravljenem vozniškem izpitu. Le tako se bo vozna motorika in upoštevanje pravil ter gledanje ogledal usidralo v male možgane. Za dodatne spretnosti v primeru zdrsov pa poskrbi varna vožnja. To je tečaj, ki ga morajo mladi vozniki začetniki opraviti v roku dveh let po opravljenem vozniškem izpitu. Pomembno je, da se varna vožnja opravlja takrat, ko kandidati avtomobil že dodobra obvladajo brez težav. Ravno zaradi tega razloga je vozniški izpit premalo; potrebno je vsaj nekaj mesecev voziti en in isti avtomobil, ki ga bomo največ potrebovali.