Defibrilatorje srečujemo že na praktično vsakem koraku, vsaj v urbanih središčih, kjer je veliko interesa za javno zdravje. To so namreč naprave, ki so izjemno uporabne v primeru srčnega zastoja, a morajo biti na voljo za hitro posredovanje. Uporabljajo se sodobni avtomatski zunanji defibrilatorji, ki so znani pod kratico AED. Za uravnavanje srčnega ritma imamo sicer na voljo več različnih vrst defibrilatorjev, je pa le AED defibrilator namenjen splošni uporabi in odgovarja tudi tistim, ki niso usposobljeni zdravstveni delavci. Ravno zato je pametno, da se o teh napravah in njihovi uporabi nekoliko poučimo, saj je čisto možno, da jo bomo morali kdaj uporabiti.
V Sloveniji se s srčnimi zastoji srečujemo vsakodnevno, pogosto se ti zgodijo tudi zunaj zdravstvenih ustanov, recimo na javnih mestih. V takšnem primeru je prognoza zelo slaba in je treba posredovati že takoj na lokaciji. Javno dostopen AED defibrilator lahko reši življenje, saj v primeru srčnega zastoja že po nekaj minutah pričakujemo drastično poslabšanje možnosti preživetja. Z defibrilatorjem vzpostavimo srčni ritem in počakamo na prihod reševalcev.
Na srečo je avtomatski defibrilator precej enostaven za uporabo, še posebej naprednejši modeli. Za tak defibrilator cena sicer predstavlja oviro in naprednih naprav ne moremo pričakovati kar povsod. Veljajo pa določeni standardi, ki določajo nekatere ključne lastnosti vseh defibrilatorjev v javni uporabi. Pri nas tako lahko pričakujemo, da bo naprava opremljena s slovenskimi navodili in bo vodila po postopku, ne glede na to, kakšna je za defibrilator cena. Tudi najcenejši modeli so dobro pripravljeni na svoje delo in bodo nalogo odlično opravili. Z vidika uporabniške izkušnje pa so gotovo boljši naprednejši defibrilatorji, ki pomagajo še pri drugih postopkih oživljanja. Resda je za tak defibrilator cena nekoliko višja, a je povsem upravičena. Ne pozabimo, da gre za ključno opremo za reševanje življenj, zato je investicija vsekakor upravičena, ko napravo dejansko potrebujemo.