Dimnik opravlja izredno pomembno delo, le redko pa zares pomislimo na to, kaj vse je potrebno za brezhibno delovanje dimniškega sistema. Računamo na to, da bo ta sistem sam od sebe dobro deloval in da bomo lahko brezskrbno uporabljali svoje kurilne naprave. Nekaj časa morda res lahko uživamo v brezhibnem delovanju dimnika brez posebne skrbi, prej ali slej pa se bodo pokazale določene težave, če za dimniški sistem ne skrbimo. Pametno je vsaj občasno preveriti, v kakšnem stanju je dimnik, pri tem pa nam zelo pomagajo vratca za dimnik. To je sicer le en izmed mnogih delov dobrega dimniškega sistema, ravno z vratci pa bomo v neposrednem stiku s samim dimnikom.
Običajno je dimnik elegantno vgrajen v objekt. Do dimniške cevi nimamo enostavnega dostopa, kar je sicer povsem ustrezno, saj ne želimo posegati v ta sistem. Moramo pa imeti dostop za občasno čiščenje in vzdrževanje, to nalogo imajo vratca za dimnik. Pričakujemo lahko, da bo možno pripraviti zelo praktične rešitve, če upoštevamo vse te zahteve že pri načrtovanju in izdelavi dimnika. Sodobni dimniški sistemi so nadvse prepričljivi, pripraviti je možno napredne rešitve za vsak dom, pa tudi za industrijo in druge namene. Vedno se zanašamo na to, da bo dimniški sistem brezhibno opravljal svoje delo.
Na vratca za dimnik ne smemo pozabiti
Večino pozornosti pri oblikovanju dimnika namenjamo dimniškim cevem, pozorni smo tudi na to, kako bomo lahko v dimnik priklopili svoje kurilne naprave. Ne moremo pričakovati, da bodo dimniki zelo prilagodljivi, pogosto so izdelani prav za specifične kurilne naprave. Ravno zato je pomembno, da zagotovimo ustrezne možnosti za dolgoročno vzdrževanje in čiščenje dimnika, pa tudi za morebitne prilagoditve, če bodo te potrebne.
Tu se nam odpirajo različne možnosti, vsekakor pa stavimo predvsem na to, da bodo na voljo praktična vratca za dimnik. Na ta gotovo ne smemo pozabiti – pravzaprav je to obvezna komponenta, ki mora biti v dimniškem sistemu. Vgradnjo vratc nam nalagajo tudi predpisi, zato se jim ne moremo izogniti. V enostavnih dimniških sistemih imamo ena vratca, v večjih pa je vratc lahko več. Tudi v večnadstropnih stanovanjskih hišah bo imel dimnik več vratc, ena na najnižji točki in vsaj ena še v zgornjih nadstropjih ali na podstrešju.
Seveda pa vratca za dimnik ne služijo le temu, da zadostimo predpisom pri gradnji objekta in pri uporabi kurilnih naprav. Opravljajo pomembno nalogo, pri kateri se izkažejo za povsem nepogrešljiv element vsakega dimniškega sistema. Tako v večjih industrijskih dimnikih kot v manjših stanovanjih imajo vratca kritično vlogo pri tem, kako zadovoljni bomo s to opremo na dolgi rok.
Vratca za dimnik bomo dejansko uporabljali
Ne gre torej le za dekorativno opremo in za nujni element po predpisih, temveč bomo vratca za dimnik dejansko uporabljali. Tu se srečamo z dobrodošlimi funkcionalnostmi, ki pomagajo pri vzdrževanju optimalnega stanja dimnika.
Vratca imajo seveda predvsem to nalogo, da nam nudijo dostop do dimniške cevi. Tako lahko spremljamo stanje dimnika, predvsem v primeru, da pride do zamašitve ali kakšnih drugih težav. Skozi vratca lahko opravljamo razne posege v dimniški sistem. Zelo pomembno je, da dimnik redno čistimo, na ta način skrbimo za nemoteno delovanje. Dimniki morajo vzdrževati optimalen vlek za dobro izgorevanje kuriva v kurilnih napravah, hkrati pa s čiščenjem preprečujemo zamašitev ter uhajanje dima in strupenih plinov. Posebej moramo izpostaviti še tveganje za dimniški požar, ki je obratno sorazmerno s stanjem dimnika. Če dimnik zanemarjamo, tvegamo velike težave, ki so lahko usodne za cel objekt.
Jasno je torej, da so vratca za dimnik pomemben element vsakega dimniškega sistema. Nudijo nam enostaven dostop do dimniške cevi, da lahko dimnik redno čistimo in vzdržujemo. S tem vratca ne pripomorejo le k dobrobiti samega dimnika, temveč prispevajo tudi k optimalnemu delovanju kurilne naprave ter nenazadnje k varnosti in udobju stanovalcev oziroma uporabnikov takšnega sistema.
Vratca za dimnik v industrijskem okolju
Dimniški sistemi v stanovanjskih hišah so pogosto precej enostavno zasnovani, več dela pa bo z njimi v industriji. Tu se že pri izdelavi pripravljajo prilagojene rešitve, šamotna malta nam omogoča oblikovanje ustreznih struktur za vgradnjo kurilnih naprav in povezavo s skrbno načrtovanimi dimniškimi sistemi. Tudi v takšnih primerih pa seveda potrebujemo vratca za dimnik, da bomo lahko za cel sistem dobro skrbeli na dolgi rok.
Včasih imamo pri takšnih dimniških sistemih sicer nekaj več možnosti za enostavne prilagoditve, saj se dimnik pripravi po meri in lahko načrtujemo tudi kakšne posebne funkcije. Šamotna malta skrbi za izdelavo zanesljivega in varnega dimnika, ki bo optimalno prenašal toploto ter odvajal dim in pline. Z gradbenim posegom in ognjevarnimi materiali pripravimo tudi priklop za kurilne naprave ter vgradimo vratca za dimnik in druge nujne elemente. Pomembno je, da izdelavo takšnega dimnika dobro načrtujemo, da bomo res lahko do potankosti izkoristili vse funkcije, ki jih ima napreden dimniški sistem. V industriji si kakšnih velikih kompromisov ne moremo privoščiti, saj pride lahko do velikih nesreč in nevarnosti.